link.png 34 rocznica wydarzeń na "Wujku"← Powrót

OBCHODY 34 ROCZNICY WYDARZEŃ NA "WUJKU"
W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły obchody rocznicowe rozpoczęli już z początkiem grudnia, angażując się w szereg konkursów zorganizowanych z tej okazji. Wykonywali prace plastyczne, pisali wywiady i opowiadania oraz poznawali najnowszą historię naszego kraju i miasta przygotowując się do konkursu wiedzy historycznej. Uczniowie klas młodszych wzięli udział w spotkaniu z górnikiem, a tematy związane z górnictwem pojawiały się również na większości zajęć dodatkowych odbywających się w szkole. Zorganizowana została także wystawa - Tryptyk pt."Barbórka - Górniczy trud - Śląskie kopalnie", a Szkolna Rada Młodzieżowa włączyła uczniów w akcję „Dzień Górnika”, podczas której chłopcy chodzili w czapkach górniczych, a dziewczęta w wiankach śląskich.
15 grudnia odbył się apel, podczas którego rozstrzygnięte zostały wszystkie konkursy. Nagrody ufundował Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek. Oto lista nagrodzonych uczniów:
Nagrody w konkursie plastycznym- "Skarbnik, duch kopalni":
Klasa I A- Kruhliński Mateusz, Zienkiewicz Emilia
Klasa I B- Barełkowska Paulina, Müller  Maja
Klasa II B- Chłoń Nadia, Janoska Jakub
Nagrody w konkursie plastycznym- "Kopalnia Wujek w moich oczach":
Klasa III A- Czech Natalia, Gonsior Mateusz, Kaplyta Kacper, Szołtysek Iga
Nagrody w konkursie  literackim- "Wydarzenia na Wujku we wspomnieniach moich najbliższych":
Klasa IV A- Jurkowska Julia, Księżyc Julia
Klasa V B- Gulba Krzysztof
Wyróżnienia w konkursie  literackim- "Wydarzenia na Wujku we wspomnieniach moich najbliższych":
Klasa IV A- Grolik Bartosz, Karaś Nikola, Knetki Krzysztof
Nagrody w konkursie z zakresu wiedzy historycznej na temat PRL-u:
Klasa V A- Stałęga Radosław
Klasa VI A- Bajerska Liwia
15 grudnia odbył się również uroczysty apel przygotowany przez uczniów klas VI A i V B, który w niezwykły sposób przeniósł nas do tamtych historycznych grudniowych dni.
Wraz z uczniami klas starszych przedstawienie obejrzeli zaproszeni goście: pan Robert Ciupadyrektor ŚCWiS, przedstawiciele Społecznego Komitetu Pamięci Górnikówpan Stanisław Płatek oraz Antoni Gierlotka, a także nasz ksiądz proboszcz  Ireneusz Tatura. Uczniowie w niesamowitym  skupieniu wysłuchali piosenek i wierszy starając się zrozumieć naszą historię, a dorośli ze wzruszeniem,  niektórzy ze łzą w oku wspominali, a nawet włączali się w śpiew pamiętnych pieśni.
Dzień 16 grudnia rozpoczęliśmy przemarszem klas IV-VI pod Pomnik Poległych Górników KWK Wujek, gdzie Szkolna Rada Młodzieżowa złożyła kwiaty, a przedstawiciele klas zapalili znicze. Podobnie jak w roku ubiegłym powitał nas pan Krzysztof Pluszczyk, by porozmawiać z dziećmi i odpowiedzieć na nurtujące ich pytania. Kolejnym ważnym wydarzeniem tego dnia był Bieg Dziewięciu Górników.Razem z nami biegło 330 uczniów i nauczycieli z 33 szkół województwa śląskiego. O godzinie 11 wszystkie dzieci przybiegły pod Krzyż Zastrzelonych Górników gdzie każda szkoła złożyła kwiaty lub zapalony znicz. Dzięki wsparciu sponsorów wszyscy uczestnicy biegu byli ubrani w koszulki z wizerunkiem jednego z zastrzelonych Górników.
Obchody rocznicowe zakończyliśmy 17 grudnia. Inscenizację poświęconą tragicznym wydarzeniom na Kopalni Wujek zaprezentowaliśmy Rodzicom i Dziadkom naszych uczniów.
Najważniejszym wydarzeniem dla całej społeczności szkolnej była XIX sesja Rady Miasta Katowice, podczas której radni przyjęli uchwałę zmieniającą Patrona naszej szkoły. W posiedzeniu rady jako obserwatorzy brali udział przedstawiciele Szkolnej Rady Młodzieżowej – Aleksandra Brach, Szymon Klepacz oraz Julia Jurkowska wraz z nauczycielami panią Renatą Tarnas oraz panią Ewą Czaplą. Pani dyrektor Magdalena Hofler zabrała głos podczas sesji, dziękując Panu Prezydentowi Marcinowi Krupie, Pani Przewodniczącej Krystynie Siejnej oraz wszystkim radnym za poparcie naszej inicjatywy i jednomyślne przyjęcie uchwały.
Dzięki temu od dnia 1 września 2016r. Szkoła Podstawowa nr 5 będzie nosić imię Dziewięciu Górników z Wujka.